Battle of Britain
Bombardovani
Bombing the ReichBattle of Britain & Bombing the Reich (BoB & BtR) jsou dvě starší hry od firmy Talonsoft, které se staly dalším hitem mého herního času. Obě sice už vyšly před časem, ale protože se u nás nikdy neprodávaly a nikdy se nestaly slavné, trvalo poměrně dlouhou dobu, než si ke mě našly cestu. Ale podařilo se. A čímž že jsou tak zajímavé ?

BoB

Jsou to hry velmi netradiční a originální. Nepamatuji si, že byh kdy viděl nějakou podobnou hru a přitom to určitě už mnoho lidí napadlo. Naprogramovat hru s tématem letecká válka. Ba co víc, letecká válka nad Evropou v půběhu Druhé světové války. Jak už názvy samotné napovídají, první hra si za historické pozadí vzala Bitvu o Británii a odehrává se tak v roce 1940 a pak i v roce 1941, kdy si němci hypoteticky bitvu zopakovali s lepší výzbrojí a hlavně se stíhačkami s větším doletem. Ve hře druhé jsou role prohozeny, útočníkem jsou spojenci a brání se země Osy. A i scénářů je zde více, od Středomoří až po celou západní Evropu a období je zhruba od léta 1943 až po léto 1945. Obě hry jsou pojaty hlavně z pohledu strategického bombardování, i když BtR vlastně simuluje i pohyb fronty a pozemní boje, čili zde vás čeká i taktická podpora pozemních vojsk. Prostě pro každého, kdo něco ví o leteckých bojích na západní frontě za Druhé světové války, kdo zná Douhetovu teorii či kdo četl knížky o Bitvě o Británii či o strategickém bombardování Německa, se tu něco najde a má tak jedinečnou možnost si to zkusit sám a případně tak "změnit historii".

BtR

Každá hra v sobě vlastně ještě obsahuje dvě různé. Tady záleží na tom, za jakou stranu hrajete. Pokud hrajete za útočníka (čili v BoB za Luftwaffe a naopak v BtR za Spojence), hrajete turn based plánovací strategii. Vaším úkolem je postupně každý den vámi zvolené kampaně připravit a naplánovat nálety. Na základě cílů vaší kampaně musíte zvolit vhodnou strategii a tu pak postupně plnit prováděním náletů a ničením cílů. Situace se pak samozdřejmě mění dle vašich úspěchů či neúspěchů. Pokud naopak hrajete za obránce, hrajete realtime strategii, ve které se se svým stíhacím letectvem snažíte zabránit rozbombardování vašich továren, letišť, měst či pozemních jednotek. Podle vaším protivníkem naplánovaného dne se na vás valí jedna vlna bombardérů za druhou a to ve dne v noci a je jen na vás, jak si s tím poradíte. Hrát můžete samozdřejmě za obě strany, přičemž vaším protivníkem může být buď počítač nebo i člověk s nímž si tahy posíláte přes internet. Kampaní je v obou hrách několik a to od délky jednoho tahu (dne) až po gigantické kampaně o stovkách tahů na velmi dlouhé zimní večery.

Tak to je tak ve stručnosti vše, abyste si udělali alespoň hrubou představu. Pokud vás moje povídání zaujalo, sledujte průběh pbem kampaně v Bitvě o Británii na stránkách "Timesů" ...

TIMES ... BoB