PANZER SRAZ - září 2006

29.září - 1.října 2006

Další sraz měl být sice před prázdninami, ale nevyšlo nám to časově a byť jsme se pak celé léto pokoušeli najít vhodný termín, sešli jsme se až koncem září. Původně byla plánována sokolovna v Milovicích, ale sokolové selhali a tak Mpmv zabral a sehnal jinou místnost tamtéž. Ta se dle mého názoru nakonec osvědčila až na menší problém s místními toaletami. Mpmv dokonce zašel tak daleko (notně poháněn nadějí na hromadné hraní Navy Fieldu), že obstaral pro všechny připojení na internet, což už byl skutečně komfort ...

Sestava praporu

Matto
Kajik
Zdenec
Mpmv
Jalunda
Arkady
PvP
Beren
Pupca

Základním scénářem srazu byl už klasický dějový scénář proti dvěma sparingpartnerům (Matto na severu, Kajik na jihu). Pozadím tentokrát byla operace Barbarossa, ale nemělo jít o německý útok, ale o ruský protiútok do boku útočící Skupiny Armád Sever:

Po úspěšném postupu Skupiny armád Sever bývalou Litvou směrem k řece Dvině se odkryl bok XXI.tankového sboru v prostoru Kaunasu. Při pokusu uvolnit tvořící se obklíčení vojsk Rudé Armády v oblouku u Byalistoku udeřil 16. a 22.mechanizovaný sbor do boku XXI.tankového sboru. Prvním cílem útoku je získat na peších jednotkách tvořících křídelní zajištění přechody přes řeku Němen a dále pak udeřit na Kaunas a odříznout tak hrot XXI.tankového sboru. Při útoku je nezbytné počítat s bývalým opevněním Stalinovy linie na východním břehu Němenu a s německými tanky, které mohou dorazit do oblasti útoku jako posila pěších jednotek Wehrmachtu ...

První náraz ruských sborů na východním břehu dopadl na jednotky 878. a 654. pěšího pluku. Ne severu komandant Zdenec rozhodl vrhnout všechny síly k severním mostům a tak předmostí II. praporu zůstalo nenapadeno. Veškerý boj se tedy soustředil kolem dvou mostů hájených I. a III.praporem, které se ocitly, i přes solidní opevnění pod značným tlakem. Naštěstí přesně v okamžik, kdy ruské jednotky pronikly obranou a hrozilo totální zhroucení obrany předmostí, vložil se do boje posilový tankový prapor, který zlikvidoval hrot ruského útoku a zacelil obrannou linii.

Severní předmostí
Před německým protiútokem

Na jihu, kde útočily jednotky pod velením komandanta Mpmv byla situace podobná. Ruské tanky s podporou pěchoty poměrně rychle hrnuly německé pěší jednotky na stále se zmenšujícím předmostí. Rozhodující zde bylo hlavně nasazení ruských těžkých tanků typu Klim Vorošilov, které byly pro německé zbraně nezničitelné.

Jižní předmostí
Ruské tanky ženou německé pěšáky

Pak přišlo první doplňování sil a s ním katastrofa. Doplňovací program nabořil uložený tah a ani zálohu se nepodařilo zprovoznit, což nakonec znamenalo, že jsme v pátek večer nechali hraní s tím, že v sobotu uvidíme ... a v sobotu jsme viděli, že se scénářem končíme.

Na řadu pak přišel rychlý scénář pro dvě party. Motivací byl seriál Haló, haló:
Francie, červen 1943; Gestapo v okupované Francii mělo na jaře velmi dobré výsledky, díky několika kolaborantům proniklo do sítě ilegálních odbojových skupin a zajalo čtyři maquistické velitele. Ani jeden z pokusů o jejich osvobození dosud nevyšel a nyní se Gestapo rozhodlo transportovat zajatce do Německa. Maquis mají poslední šanci k jejich osvobození během cesty z vězení na nádraží.

Partyzáni zaútočili hned po vstupu do lesa a způsobili německým jednotkám menší ztráty. Pravda, byl to jejich poslední úspěch, protože všechny další souboje už prohrávali a byli zatlačováni dál a dál, nicméně stále se jim dařilo zdržovat německý postup a poutat určité síly a tak doprovod konvoje slábl a slábl a díky zdržením nádraží nakonec nedosáhl.

Přepad v lese
Úvodní přepad v lese

A protože čas nám zbýval, sáhli jsme po jednom hodně starém meetingu, lehce ho upravili a vrhli se do souboje. Scénář se ukázal jako docela dobře vyvážený, protože byť rusové z počátku protestovali nad německou převahou, nakonec němce na hlavu porazili. Jeden z rozhodujících soubojů se odehrával v okolí křižovatky dvou silnic, kde se rusům postupně podařilo zničit tři německé skupiny a pozice obsadit.

Klíčová křižovatka
Klíčová křižovatka na počátku bojů

No a nakonec Arkady rychle spíchnul ještě jeden meeting, kde byly jednotky složené jen z tanků. Bohužel zvolil značně nepřehledný a neprůjezdný terén a tak se časem vytvořila pevná fronta, kde měli obránci všechny výhody na své straně a vždy hladce rozstříleli jakýkoliv pokus o útok soupeře. Výsledkem tak byl pat po asi 10 tazích a scénář jsme celý ani nedohráli.

Tankové šílenství
Tanková fronta a hora vraků

Nu a to bylo z CS her vše. Další část srazu si klasicky zabral DoD a díky Mpmv snaze dostat nás všechny na internet i Navy Field. Dále se pak hrála herní novinka Company of Heroes a samozřejmě tahy WPO a WitP ...