Fileds of Battle

Pokud vám připadá, že strategických her zaměřených na první světovou válku je žalostně málo, tak máte samozřejmě pravdu. Nedávno jsem ale narazil na jednu postarší, která svoji skvělou hratelností zastiňuje mnohé z těch nejnovějších a nikdo by si ji rozhodně neměl nechat ujít. A navíc si ji můžete zdarma stáhnout z http://www.the-underdogs.org/, což je úplně bombastická stránka se starými hrami, která obsahuje přes 1400 titulů!!!

Ale zpět k FOB. Základní princip je jednoduchý - mapa Evropy je rozdělena na jednotlivé sektory. Každý se zúčastěných států ( pro jistotu připomenu, že za Centrální mocnosti to jsou Německo, Rakousko-Uhersko a Turecko a pro nim stojí Trojspolek Anglie, Francie a Rusko, ke kterým se roku 1915 přidá ještě Itálie) je rozdělen na několik sektorů, každý ze sektorů dodává do pokladny různý počet bodů. Za tyto body se později nakupují různé jednotky, staví se továrny, železnice a infrastruktura. Seznam jednotek je vskutku bohatý : pěchota, dělostřelectvo, tanky, letadla, bitevní lodě, ponorky, transportní lodě, balóny, pevnosti; nechybí ani záškodnické jednotky a špióni; navíc mohou ještě Centrální mocnosti vyrábět vzducholodě a nervový plyn, Spojenci mohou zase využívat úderné Taskforce.

Musím samozřejmě přiznat, že realističnost dostalo trochu na frak, protože třeba tanky rozhodně nedisponovali všechny státy, úsměv rovněž budí Turecké vzducholodě atd…, ale vlastní hře vůbec nevadí. Rovněž rozdělení států trojspolku na blok Anglie/ Francie / Itálie; Rusko a Afriku se nezdá zrovna nepřesnější, ale z hlediska hratelnosti to nemohlo být rozděleno lépe.

Ještě bych mohl přiblížit trochu ovládání. Pokud chcete přesunout jednotky z jednoho sektoru do jiného, tak na oba s. kliknete. Otevřou se vám dvě okna, mezi kterými normálně myší metodou táhni&pusť přemístíte oddíly. Tímto způsobem také útočíte či posíláte pomoc svému spojenci (přesunete své jednotky na jeho pole a od příštího kola jsou již pod jeho velením).

Hra obsahuje několik misí, které se sice odehrávají na stejné mapě, ale postupně se v nich zvětšuje počet přidaných pravidel, takže abyste si hru plně vychutnali, musíte hrát na nejtěžší misi, ve které se také dbá mimo jiné na např. počasí v jednotlivých sektorech; pro Rusko a A-F-I dochází materiální pomoc z USA; nepřátelské sektory jsou skryté, což vyžaduje nutnost nasazení špiónů než zaútočíte; pokud dobyté území necháte bez ostrahy, vypukne revolta obyvatel; jednotlivé sektory si mohou navzájem poskytovat podporu atd… Na začátek ale doporučuji první misi, ve které se vyskytují pouze základní jednotky a vy tak dobře pochopíte základní principy hry. V případě nejasností navíc hra obsahuje dobře zpracovaný help, s jehož pomocí jde do hry dobře proniknout.

Jedinou výtku mám k umělé inteligenci počítačem řízených států, která je opravdu velmi slabá. Ze začátku vám možná může dělat problémy, ale až proniknete trochu do hloubky, zjistíte, že není obtížné zvítězit. Nejlepší je samozřejmě hra, které by se účastnil plný počet lidmi ovládaných států.

Krejcuk

FOB #1 FOB #2Matto

Tato vlastně docela primitivní hra si získala naši oblibu a už poměrně dlouhoudobu ji hrajeme jako multiplayer. Tu a tam je z těchto klání i záznam na které se můžete podívat níže. Zároveň jsem sepsal stručný "návod" ...

Rady a triky

Válka byla vyhlášena 13.listopadu 2000. Boje můžete sledovat na stránkách novin Empire News

Další boje byly zahájeny 2.dubna 2002. Vývoj můžete sledovat na stránkách novin Bolsaya Rus